Historie

Javajka a její kořeny

Loutkářský soubor SLUNÍČKO byl založen před více než padesáti lety neratovickým výtvarníkem Slávkem Přibylem. Divadélko LÍPA v ulici Berty Pirunčíkové v Neratovicích bylo speciálně vybaveno – jámou – v jevišti pro vodiče loutek a zvukovou kabinkou pod jevištěm pro mluviče.

Loutky byly vyrobeny ve Výrobně loutek Únanov a jsou to spodové loutky s vodícími tyčkami- čempuritami – tzv. JAVAJKY. 

Dalšími obětavými vedoucími SLUNÍČKA v průběhu času byli – Jiří Bezděk, Václav Tyle,Jiří Velán,Pavla Brtková a Miloslava Povejšilová. Z organizačních důvodů musel být soubor přejmenován.Pod současným názvem JAVAJKA za vedení Víta Šáry a účasti starších i nových členů – žije a hraje dál….

Stovky představení z jámy i za paravanem,ocenění,úspěchy a výhry za celou dobu činnosti nemíní loutkáři vyjmenovávat,protože jim úplně stačí rozzářené oči dětí.  A proto neratovický loutkářský spolek JAVAJKA dál nezištně rozdává pohádkové prožitky svým malým i velkým příznivcům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>